V Hranicích po rekonstrukci náměstí chyběly vzrostlé stromy. Než dorostly, vypomohly slunečníky Montis

rozevřené slunečníky Montis na náměstí v Hranicích

/Případová studie/ Masarykovo náměstí v Hranicích nedaleko Přerova je srdcem celého osmnáctitisícového města. Od jara do podzimu je dějištěm řady kulturních i společenských akcí. Město tu organizuje své pravidelní slavnosti a lidé se zde setkávají při důležitých příležitostech.  

V roce 2021 prošlo místo rozsáhlou rekonstrukcí. Ta kromě stavebních úprav zahrnovala i výsadbu zeleně, rekonstrukci veřejného osvětlení nebo instalaci nového mobiliáře. Projekt měl za cíl proměnit celé náměstí na zelenější a přívětivější prostor. Cílem města bylo, aby tu lidé trávili více společného času nejen na jaře a na podzim ale i třeba během letních dnů, kdy ve městě vrcholí turistická sezóna. 

Nedostatek stínu

Přestože Radnice na náměstí vysázela 14 nových javorů a další zeleň, mladé stromy ještě první sezonu nebyly schopné poskytovat dostatečný stín pro rozšířenou relaxační plochu, kterou město na náměstí chtělo nově využívat. 

To dělalo vrásky obzvlášť organizátorům kulturních akcí, které se na těchto místech odehrávají. Jejich návštěvníci prostě potřebovali komfortní prostředí, kde by si během horkých letních dnů mohli ve stínu odpočinout. A to i před tím, než ho budou poskytovat košaté koruny vzrostlých stromů.  

Firma Montis nabídla rychlé a funkční řešení

složené slunečníky Montis na náměstí v Hranicích

Město se rozhodlo dočasně vyřešit nedostatek stínu instalací slunečníků od firmy Montis. Vybralo je na základě přísných kritérií. „U výrobků firmy Montis nám sedělo barevné provedení. Vyhovoval nám i jednoduchý systém jejich otevření a složení. Ocenili jsme samozřejmě také rychlé jednání a v neposlední řadě i přijatelnou cenu,“ vypočítává Iveta Tomášková z městského úřadu. Slunečníky Montis měly sloužit jako přechodné řešení do doby, než se rozrostou koruny nově vysazených stromů. Město nakonec pořídilo deset kusů velkých slunečníků Rio.

Zrekonstruované náměstí plnilo svoji funkci už první sezonu

I díky instalaci slunečníků od firmy Montis vytvořilo město příjemné zázemí pro pořádání akcí i setkávání svých obyvatel. Lidé tak na náměstí mohli využívat všeho, co jim vrchol sezóny nabízel. Slunečníky jsou navrženy tak, aby vydržely silný vítr nebo přepršky. Na náměstí je tak nezaskočily ani rozmary počasí. Na místě budou tak dlouho, dokud stromy nedosáhnou dostatečné velikosti a začnou poskytovat potřebný stín. 

Udržitelnost a budoucí kroky

Slunečníky Montis na terase zámeckých zahrad v Hranicích

Ačkoliv slunečníky sloužily jen jako dočasné řešení, jejich přítomnost na náměstí se osvědčila. Město si objednalo další, které zpříjemní pobyt lidem na terase zámecké zahrady.

Příklad Hranic tak ukazuje, že i malá intervence do veřejného prostoru může mít velký vliv na jeho vnímání. Posezení chráněné korunami stromů je přirozeným místem pro setkávání místních obyvatel i zastávky turistů. Díky zakomponování slunečníků firmy Montis bylo funkční hned od začátku. Tedy ještě ve chvíli, kdy mladé stromy nedokázaly poskytnout dostatek stínu. 

Použité slunečníky Montis:

Velký slunečník Rio

  • spojení moderního designu, elegance a praktičnosti
  • čtvercový tvar
  • středovou tyč lze rozdělit na dvě části – ideální pro převoz
  • pružné koncovky ramen automaticky dopínají potah
  • jednoduché otočné ovládání
  • teleskopická konstrukce = už žádné odklízení nábytku při otevírání/zavírání
  • eloxová úprava zvyšující odolnost hliníkové kostry
  • odolný větru až do 71 km/h (stupeň 8 na Beaufortově stupnici)
  • rozměry: 3×3 m, 3,5×3,5 m

Váháte nad výběrem slunečníku? Rádi vám poradíme!

Zpět na přehled novinek